Neurologija ir neurologiniai testai
Šiomis dienomis dažną iš mūsų kamuoja nugaros skausmas. Viena iš nugaros skausmo prežasčių gali būti besiformuojanti ar jau esanti disko išvarža. Jeigu į specialistą beiskreipusiam žmogui skauda nugarą ar yra skausmo plitimas į koją, galima įtarti juosmeninės stuburo dalies tarpslankstelinio disko išvaržą. Tokiu atveju naudojami specialūs neurodinaminiai testai, kurie padeda nustatatyti ar yra pažeista nervinė šaknelė juosmeninėje stuburo dalyje.
Juosmens neurodinaminiai testai
Neurodinaminiai testai leidžia patikrinti mechaninį nervinio audinio judėjimą ir jo jautrumą mechaniniam stresui ar kompresijai. Šių testų metu sumažėjusi judesio amplitudė rodo galimą disko išvaržos dirginimą į nervinę šaknelę. Daugumos neurodinaminių testų atlikimas yra progresinis ar palaipsnis – specialistas atlieka testą vienoje padėtyje. Jeigu nepavyksta aptikti tam tikrų testui būdingų simptomų padėtis keičiama (palenkiama galva ir pan.) ar atliekamas kitas testas.
„Slump“ testas
Tai dažniausiai naudojamas neurodinaminis testas norint nustatyti pažeidimus juosmenyje ir apatinėje galūnėje. „Slump“ testą sudaro šie etapai:
- Pacientas atsisėda ant kušetės ar kėdės krašto ir sudeda rankas už nugaros.
- Tiriamasis paprašomas sukūprinti juosmeninę ir krūtininę stuburo dalis, tačiau kaklą išlaikyti neutralioje padėtyje (tai padaryti padeda specialistas).
- Specialistas uždėdamas ranką ant pečių juostos padeda išlaikyti pasikūprinimą juosmeninėje ir krūtininėje stuburo dalyse.
- Pacientas paprašomas lenkti galvą kiek įmanoma daugiau (smakras „keliauja“ prie krūtinės).
- Viena ranką laikydamas pacientui ant galvos, kita ranka specialistas kiek įmanoma daugiau lenkia paciento pėdą į save. Pacientas tuo metu tiesia koją per kelio sąnarį kiek įmanoma daugiau.
Testo metu stebima ar nejaučiamas skausmas arba skausmingas tempimas. Dažnai pasitaiko, kad pacientai jaučia diskomfortą Th8 – Th9 stuburo dalyje, galinėje kelio dalyje. Taip pat pasitaiko simetrinis pėdos dorzifleksijos, kelio tiesimo apribojimas, tačiau amplitudės padidėja pacientui ištiesus kaklą. Visi šie pojūčiai dažniausiai nerodo nervo pažaidos.
Tiesios kojos kėlimo testas
Neurodinaminis tiesios kojos kėlimo testas dažnai yra naudojamas nustatyti ar pacientas, kurį vargina apatinės nugaros dalies skausmas, turi sėdimojo nervo dirginimo požymių (dažniausiai L5 – S1 segmentas). Testo atlikimas:
- Pacientas guli ant nugaros atsipalaidavęs.
- Specialistas be paciento pagalbos kelia tiesią, pasuktą į vidų, paciento koją į viršų.
- Kėlimo metu atlikus dorzalinę fleksiją labiau akcentuojamas n. tibialis.
- Testą atliekant kartu su plantarine fleksija ir pėdos inversija labiau akcentuojamas n. peroneus.
- Atlikus klubo pritraukimą ir/ar vidinę klubo rotaciją akcentuojamas n. sciaticus.
- Specialistui ar pacientui atlikus kaklo lenkimą padidinamas n. sciaticus ir stuburo smegenų dangalų tempimas.
Jeigu pacientas pajunta skausmą atliekant kojos kėlimą tarp 30 ir 70 laipsnių sėdimojo nervo eigoje ar nugaroje, testas yra teigiamas. Jeigu simptomai mažėja sulenkus kelį testas taip pat yra laikomas teigiamu. Taip pat galimas skausmo atsiradimas priešingoje kojoje.
Femoralinio nervo neurodinaminis testas
- Pacientas guli atsipalaidavęs ant pilvo. Taip pat galima pozicija ant šono.
- Specialistas maksimaliai sulenkia paciento kelį ir išlaiko jį 45 s tokioje pozicijoje.
- Jeigu pacientas pradeda jausti skausmą išorinėje šlaunies dalyje tai rodo galimą nervus cutaneus femoris lateralis pažeidimą.
- Jeigu skausmas jaučiamas priekinėje šlaunies dalyje – galima įtarti L4 nervinės šaknelės pažeidimą.
- Jeigu skausmas jaučiamas galinėje šlaunies dalyje – galima įtarti L5 nervinės šaknelės pažeidimą.
- Jeigu pacientas jaučia skausmą apatinėje nugaros dalyje galima įtarti dubens ir juosmens jungties disfunkciją.
- Specialistas taip pat gali atlikti pasyvų klubo sąnario tiesimą tam, kad padidintų femoralinio nervo tempimą.