Biomechanikos ypatumai tenise

Tenisas – labai populiari ir pasaulyje didelio dėmesio susilaukianti sporto šaka. Ne išimtis ir Lietuva, kurioje tenisas vis labiau populiarėja ir vis dažniau pasirenkamas kaip vienas iš aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdų. Tačiau, kaip ir kiekviena sporto šaka, tenisas gali sukelti vienokius ar kitokius sveikatos sutrikimus.tenisas-norge-tennisforbund-nuotr-64040296

Tenisas labai apkrauna peties bei alkūnės sąnarius. Peties sąnariui didžiausia apkrova tenka kamuoliuko padavimo (servo) metu, kuomet ranka yra pozicionuojama virš galvos. Būtent servo metu, tenisininkų žastas atitraukiamas 90⁰ bei rotuojamas į išorę (užsimojimas). Smūgio metu petis greitai keičia savo judėjimo kryptį iš išorinės rotacijos į vidinę, bei iš atitraukimo į pirmyn nukreiptą žąsto lenkimą (smūgis). Visus šiuos veiksmus turi sukontroliuoti darniai dirbantis raumenynas. Nustatyta, jog virš 50 proc. visos kinetinės energijos ir visos generuojamos jėgos kamuoliuko padavimo metu, yra sukuriama iš apatinių galūnių, klubų bei liemens!!! Todėl labai didelis dėmesys turėtų būti skiriamas pėdų, kelių bei klubų biomechanikos užtikrinimui bei subalansuotai raumenų veiklai.

Dažniausiai, kamuoliuko padavimo metu, tenisininkų pėdos ir kūnas būna atsiplėšę nuo žemės. Tokiu būdu, kūnas netenka stabilaus pagrindo bei visas rankos stabilumas priklauso nuo mentės ir jos veiklos. Kitaip tariant, mentės stabilumas santykyje su judančia ranka yra vienas iš kertinių momentų, norint užtikrinti kokybišką smūgį ranka, kai kūnas netenka sąlyčio su pagrindu.

Jeigu palyginsime tenisininko kamuoliuko padavimą su beisbolininko kamuoliuko padavimu, pamatysime, jog jėgos, tenkančios tenisininko pečiui yra mažesnės nei beisbolininkui. Tai priklauso nuo raketės, kuri perima ir išsklaido didžiają dalį jėgos, kuri tektų peties sąnariui. Būtent ši priežastis tenisininkams leidžia atlikti daugiau negu po 100 padavimų per dieną, kuomet beisbolininkai gali mėtyti tik kas 3-4 dienas. Dėka raketės, tenisininkų padavimai reikalauja mažesnės vidinės ir išorinės rankos rotacijos. Nepaisant to, tiek tenisininkus tiek ir beisbolininkus dažnai kankina peties ir alkūnės problemos.

 

Tenisininkų biomechanikos ypatumai ir alkūnės skausmas

Alkūnės skausmas yra labai paplitęs tarp teniso žaidėjų. Tai yra susiję su dominuojančiu riešo tiesiamųjų raumenų aktyvumu. Prasta, neišlavinta mušimo technika taip pat yra vienas iš esminių faktorių alkūnės skausmui atsirasti. Galiausiai pati teniso raketė bei tinkamas jos pasirinkimas turi labai didelės reikšmės dilbio raumenų aktyvumui.  Yra nustatyta, kad vyresnis amžius padidina riziką alkūnės skausmo atsiradimui, kitaip tariant, kuo vyresnis žmogus pradeda žaisti tenisą, tuo didesnė tikimybė, kad jis turės problemų su alkūne.ov_tennis1

Kalbant apie teniso žaidėjus, vertėtų atkreipti dėmesį, jog skausmais alkūnės srityje dažniausiai skundžiamasi pažaidus su nauja rakete, su šlapiais kamuoliukais ir ypatingai tada, kai smūgiavimas vyko prieš vėją. Taip pat, skausmai paūmėja tada, kai žaidėjas smūgiuoja „per  vėlai“ (atmušimo pozicija užimama pavėluotai), kūno svoris paskirstomas nevienodai, o smūgio jėga generuojama tik dilbio raumenų pagalba. Pasikartosime, kad labai svarbu įdarbinti apatines galūnes bei liemenį, norint sugeneruoti maksimalią smūgio jėgą, o tuo pat ir apsaugoti savo ranką nuo perkrovų!

Plačiau apie alkūnės skausmą, jo atsiradimo mechanizmą ir galimus gydymo būdus galite pasiskaityti straipsnyje epikondilitas (http://www.fizioklinika.lt/epikondilitas/).

Teniso raketė ir jos įtaka

Smūgio metu, tarp kamuoliuko ir raketės yra sukuriama tam tikro dydžio jėga. Kiek šios jėgos teks tenisininko rankai, priklausys nuo kelių faktorių:

  • nuo to, kaip stipriai žaidėjas svyruoja;
  • nuo artėjančio kamuoliuko greičio;
  • nuo raketės vietos, kuria kamuoliukas yra atmušamas;
  • nuo raketės kokybės bei stygų įtempimo;
  • raketės svorio;
  • mušimo technikos.

sweet-spotKiekviena raketė turi plotą – „švelnusis taškas“ (sweet spot), kuriuo atmuštas kamuoliukas perduoda mažiausiai apkrovos/šoko tenisininko rankai. Kuomet kamuoliukas atmušamas „švelniuoju tašku“, žaidėjas jaučia, kad smūgis buvo geras, pavykęs. Tačiau, jeigu kamuoliukas bus atmušamas netinkama raketės vieta, sportininko delnui, riešui ir alkūnei teks žymiai didesnė apkrova/šokas (didesnė atatranka).

backhand-musimasVienas iš reikšmingiausių faktorių, lemiančių alkūnės skausmų atsiradimą, yra netaisyklinga mušimo technika, ypatingai backhand* atmušimas. Skausmas taip pat priklauso nuo teniso raketės charakteristikos. Senojo stiliaus medinės raketės būdavo sunkios, bet labiau paslankios/lanksčios. Šių savybių dėka, raketė sumažindavo krūvį, tenkantį sportininko rankai smūgio metu. Naujoviškos teniso raketės yra žymiai lengvesnės ir kietesnės nei senosios. Šios savybės įgalina tenisininką sugeneruoti didesnę smūgio jėgą, tačiau jos praščiau absorbuoja jėgas, ko pasekoje padidinama apkrova tenkanti žaidėjo rankai.

Yra daug būdų, kaip koreguojant tenisininko raketę galime sumažinti jėgas, tenkančias tenisininko rankai:

  • mažesnis stygų įtemptumas;
  • raketės lankstumo/deformacijos galimybių padidinimas;
  • raketės galvos dydžio padidinimas;
  • raketės svorio padidinimas;
  • padidinti raketės sugriebimo dydį (storesnė rankena);
  • aukštesnis raketės suėmimas už rankenos.
Raketės stygų struktūra

stygu-strukturaRakečių stygų struktūra gali būti dvejopa: reta ir tanki. Retos struktūros raketės teikia daugiau jėgos ir greičio, bet mažiau kontrolės, atmušant kamuoliuką. Taip pat retos struktūros stygos suteikia galimybę lengviau atlikti suktus smūgius. Didžiausias šio tipo struktūros minusas yra didesnis stygų judėjimas, ko pasekoje, jos greičiau susidėvi.Tanki raketės struktūra pasižymi geresne smūgio kontrole bei ilgaamžiškesnėmis stygomis, tačiau sumažėja galimybė atlikti suktus smūgius.

 

Raketės rėmo standumasraketes-standumas
  • Kuo raketės rėmas yra standesnis, tuo mažiau energijos raketė absorbuoja iš atsimušusio kamuoliuko (didesnė atatranka rankai). Paprastai tariant, standesnė raketė įgalina sportininką atlikti galingesnį ir tikslesnį smūgį.
  • Standus rėmas perduoda daugiau jėgos/šoko sportininko rankai. Jeigu žmogus turi ar turėjo rankos traumų, tokio tipo rėmų reikėtų vengti!
  • Bendrai, kuo raketės rėmas lankstesnis, tuo geriau sukasi kamuoliukas. Tai vyksta dėl ilgesnio kamuoliuko sąlyčio laiko su stygomis.

 

Raketės galvos dydisraketes-galvos-dydis
  • Didesnė raketės galva suteikia daugiau jėgos, bet sumažina kontrolę.
  • Didesnė raketės galva padidina kamuoliuko atmušimo galimybes tinkama raketės vieta (“sweet spot”).
  • Mažesnė raketės galva suteikia daugiau kontrolės.
  • Bendrai, mažesnė raketės galva rekomenduojama labiau patyrusiems žaidėjams.

 

Raketės svorisrankenos-svoriiis

  • Sunkesnė raketė suteikia smūgiams daugiau stabilumo ir padidina kontrolę.
  • Sunkesnė raketė smūgio metu sumažina jėgas, tenkančias tenisinko rankai. Raketės svoris turėtų būti labai aktualus žmonėms, turintiems problemų su riešo, alkūnės bei peties sąnariais (“tenisininko alkunė”).
  • Lengvesnė raketė suteikia daugiau manevringumo, tačiau padidina atatranką ir vibraciją tenkančią rankai.
  • Derėtų paminėti, jog sunkesnė raketė sumažina atatranką sportininko rankai, bet per sunki raketė sumažina manevringumą bei reikalauja didesnio dilbio raumų aktyvumo (overuse)!

 

Raketės rankenos storis

16088_21Teniso žaidėjas turėtų pasirinkti didžiausią ir kartu komfortabiliausią raketės rankenos storį. Būtent šis faktorius apsaugo žaidėją nuo per stipraus raketės rankenos suspaudimo. Paprastai raketės rankenos storis nustatomas pagal žmogaus plaštakos dydį. Jeigu rankena bus per stora, jos laikymas taps nepatogus, taipogi raketė taps nestabili smūgio metu. Savo ruoštu, plona rankena gali nuvarginti dilbio raumenis dėl per stipraus rankenos suspaudimo.  rankenos-storis

 

Išmatuokite raketę laikančios rankos atstumą nuo antrosios delno linijos iki bevardžio piršto galo. Gautas skaičius ir bus tinkamiausias Jūsų raketės rankenos storis milimetrais.

 

Reikėtų paminėti, jog idealaus raketės modelio nėra. Nepaisant to, jog egzistuoja bendrosios rekomendacijos, skirtingų kategorijų žaidėjams yra dar daugybė dedamųjų, nuo kurių priklauso raketės pasirinkimas: žaidėjo patirtis, treniruotumas, patirtos traumos, lūkesčiai bei siekiai, žaidimo stilius.

Ruošiantis įsigyti raketę, rekomenduojame pasikonsultuoti su šios srities specialistais!

 

 

 

 

*Backhand – smūgis, kurio metu rankos riešas laikantis raketę – atsuktas į išorę. Dešinarankiui, tai smūgis iš kairės, o kairiarankiui – smūgis iš dešinės.

 

LITERATŪRA

Brukner P., Khan K. Clinical Sports Medicine. 3rd edition. McGraw-Hill; 2006.

http://www.busy-tennis-players.com