Bėgimo technika
Ar kada teko susimąstyti apie savo bėgimo techniką? Turbūt pastebėjote, kad vieni bėgioja eikliai kaip gazelės, o kiti bėgdami jaučiasi kaip žuvys ištrauktos iš vandens. Kodėl yra tokių skirtumų? Todėl, kad kiekvienas žmogus yra individualus su savo fizinėmis ir biomechaninėmis sąvybėmis. Nors kiekvienas žmogus turi savo bėgimo stilių, tačiau yra tam tikrų judesių ir biomechaninių pozicijų, kurios palengvina patį bėgimo procesą, padeda apsaugoti raiščius, sausgysles, sąnarius nuo per didelių apkrovų ar traumų. Taip pat leidžia efektyviau naudoti kūno energiją bei pasiekti geresnių rezultatų. Trumpai apžvelgsime dažniausiai bėgimo metu pasitaikančias klaidas bei taisyklingą bėgimo techniką.
Taisyklinga bėgimo technika
- Galvos padėtis. Turite žiūrėti tiesiai. Venkite žiūrėjimo žemyn, taip pat neužsimerkite.
- Pečių padėtis. Ypač svarbu bėgant atpalaiduoti pečių juostą. Jūsų pečiai turi būti kuo žemiau, norint užtikrinti lengvus ir nevaržomus judesius viršutinėje kūno dalyje. Be to Jūsų pečiai neturėtų būti palinkę į priekį, žiūrint į Jūsų kūną iš šono.
- Rankų padėtis. Rankos bėgimo metu naudojamos išlaikyti pusiausvyrai. Svarbu tai, kad rankų judesiai būtų sinchroniški kojų judesiams. Rankų mostai neturėtų būti per dideli bei mosto metu „nekirsti“ kūno vidurio linijos, t. y. turi būti tiesūs. Rankoms „kertant“ vidurio liniją atsiranda kūno rotacija, kuri eikvoja bėgiko jėgas ir mažina greitį. Alkūnės turėtų būti išlaikomos sulenktos 90˚.
- Plaštakų padėtis. Plaštakos gali būti lengvai sugniaužtos ar tiesios. Svarbiausia tai, kad bėgimo metu jos būtų atpalaiduotos.
- Liemens padėtis. Bėgimo metu liemuo turėtų būti tiesus ir šiek tiek pasviręs į priekį. Tai leis palaikyti optimalų kvėpavimą.
- Dubens ir juosmens padėtis. Bėgant juosmeninės stuburo dalies linkis turėtų būti šiek tiek ištiesintas. Svarbu vengti nesaikingo juosmens linkio padidėjimo.
- Kojų padėtis. Rekomenduojama kojas kelti šiek tiek aukščiau. Tai yra vienos kojos mosto metu pėda turėtų būti maždaug priešingos (atraminės kojos) kelio aukštyje. Aukštesnė kelio padėtis garantuoja galingesnį klubo tiesimą.
- Čiurnų ir pėdų padėtis. Bėgant kojos po mosto turi grįžti tiesiai po klubais ir juosmeniu. Tai reikalinga optimaliam gravitacijos centrui palaikyti. Bėgant greitesniu tempu prieš pėdai pasiekiant žemę Jūsų pėda ir jos pirštai turi „žiūrėti į viršų“. Atremti pėdą į pagrindą reikėtų viduriniąja pėdos dalimi.
Taisyklingo bėgimo technikos mokymasis gali užtrukti ilgai, ypač tada kai jau buvo suformuoti blogi judesio modeliai. Žmogaus smegenys gali išmokti naujų judesio modelių. Tačiau net jei po šių patarimų bėgdami jaučiate diskomfortą ar net skausmą reikalinga specialisto konsultacija su išsamiu biomechanikos ištyrimu, šiuo klausimu Jums gali padėti kineziterapeutas.