Stuburo išvarža – viena iš nugaros skausmo priežasčių
Kas tai?
Žmogaus judamąjį aparatą sudaro daugybė sudedamųjų dalių: kaulai, sąnariai, raumenys, raiščiai. Vien žmogaus stubure priskaičiuojama daugiau nei 70 atskirų sąnarių, 32 (33) slanksteliai, 23 tarpslanksteliniai diskai. Jauno žmogaus organizme visos šios dalys (jei nesergama judamojo aparato ligomis) funkcionuoja gerai, tačiau žmogui senstant dėvisi ir jo judamasis aparatas. Tiesa, judamojo aparato sutrikimai pasireiškia vis jaunesniems žmonėms, todėl amžius nėra pagrindinė judamojo aparato sutrikimų priežastis.
Žmogaus stubure tarp slankstelių yra išsidėstę 23 diskai: 6 kaklo srityje, 12 vidurinėje nugaros dalyje ir 5 juosmeninėje dalyje. Visi jie atlieka stuburo amortizatorių vaidmenį, o įvykus pakitimams tarpslanksteliniame diske, sutrinka ir judamojo aparato funkcija, jaučiamas skausmas. Taisyklingas tarpslankstelinio disko išsiveržimo ar plyšimo pavadinimas – disko minkštiminio branduolio išvarža.
Kodėl jos atsiranda?
Išvaržos atsiradimo priežasčių yra daug, tačiau konkrečios dar iki šiol nėra išaiškintos. Aišku viena – stuburo išvaržos atsiradimas yra ilgas ir lėtinis procesas, priklausantis nuo daugelio veiksnių. Nustatyti faktoriai, didinantys stuburo išvaržų tikimybę: mechaninė perkrova, patologija, nepilnavertė mityba, amžius, gyvenimo būdas, ankstesnės traumos, pasikartojančios mikrotraumos, darbo ypatybės, socioekonominiai faktoriai, genetiniai faktoriai.
Stuburo išvaržų rūšys:
- Protruzija (besiveržiantis minkštiminis branduolys yra skaidulinio žiedo viduje, bet gali sudaryti spaudimą nugaros smegenims);
- Prolapsas (besiveržiantis minkštiminis branduolys pasiekia užpakalinį disko kraštą, bet lieka izoliuotas išorinio skaidulinio žiedo sluoksnio);
- Ekstruzija (skaidulinis žiedas plyšta, minkštiminis branduolys iš disko prasiveržia į epidurinį tarpą – tarp stuburo kanalo sienos ir kietojo smegenų dangalo);
- Sekvestracija (minkštiminio branduolio dalelės ir fragmentai pasklinda epiduriniame tarpe).
Kai kurie žmonės, turintys stuburo išvaržą, simtomų gali nejausti. Tai priklauso nuo žmogaus kūno biomechanikos (išvaržos tipo, stuburo sąnarių būklės, stuburo kanalo pločio ir pan.).
Įprastai jaučiamas skausmas, pereinantis į galūnes. Jei išvarža kaklinėje dalyje, skausmas ar maudimas gali būti jaučiamas rankoje, o iš juosmens – migruoti į sėdmenis ar kojas. Sudėtingiausiais atvejais išvaržos gali užspausti nervą sukeldamos didžiulius skausmus, galūnių nejautrumą, šlapimo nelaikymą ir pan.
Kaip gydyti stuburo išvaržą?
Svarbu žinoti, jog išvaržos neatsiranda savaime – jos yra įgijamos ilgainiui dėl netinkamo gyvenimo būdo: ilgo statiško sėdėjimo, didelių fizinių krūvių, aktyvaus laisvalaikio stokos ir pan. Dėl šių priežasčių žmonės yra nuolat skatinami sveikai maitintis, daugiau judėti, profilaktiškai tikrintis sveikatą ir t.t. Tačiau niūri statistika visgi stoja ne žmonių pusėn – išvaržos diagnozuojamos vis didesniam ir jaunesniam žmonių ratui.
Viena iš išeičių – operacija, kas dažnai neišsprendžia priežasties tinkamai. Neretai chirurginis gydymas paskiriamas skubotai, neapsvarsčius kitų gydymo būdų galimybės. Be to, bet kokia chirurginė intervencija organizmą veikia traumuojančiai, iškyla pooperacinių komplikacijų tikimybė. Todėl prieš priimdamas sprendimą operuotis, žmogus turi apsvarstyti visus gydymo variantus, kurių vienas efektyviausių – kineziterapijos bei fizioterapijos procedūros, padedančios iki 60 proc. pacientų atgauti buvusią judėjimo funkciją. Chirurginis stuburo išvaržos gydymas taikomas tais atvejais, kai išvarža provokuoja vidaus organų veiklos sutrikimus arba sukelia dalinį ar visišką galūnių paralyžių. Dažnai operacinis stuburo išvaržos gydymas taikomas ir tuo atveju, kai teisingai parinkus gydymą ir ligoniui laikantis visų nurodymų, jo būklė negerėja, o priešingai – blogėja.
Kineziterapijos svarba, gydant disko išvaržą
Pagal žmogaus kūno biomechaniką individualiai parinktos kineziterapijos procedūros gali ne tik sumažinti stuburo išvaržą, bet ir visiškai ją panaikinti. Tačiau šiam tikslui pasiekti būtinas ilgas ir sudėtingas gydymo laikotarpis, kurio metu pacientas atlieka jam individualiai skirtus specialiuosius judesius. Kartais gydymas gali trukti ir kelerius metus, priklausomai nuo paciento biomechanikos, gydymo strategijos sėkmės ir net paciento motyvacijos. Tiesa, gydymo trukmę gali lemti skausmo anamnezė – ypač jeigu praeityje retkarčiais jaučiamas skausmas buvo ignoruojamas. Tokiais atvejais gydoma ne tik liga bet ir jos pasėkmės, pavyzdžiui: įvairių raumenų grupių sunykimas, nusilpimas, disbalansas.
Ką pirmiausia daryti?
Pacientai, turintys stuburo išvaržą, pirmiausia turėtų kreiptis į kineziterapeutą konsultacijai. Ji naudinga daugeliu atvejų daugumai žmonių, siekiant įvertinti kineziterapijos galimybes gydant stuburo išvaržų sukeltus skausmus. Tiesa, jei skausmas ūmus ir visiškai trikdo judėjimo funkciją, reikalingas ramybės periodas, rekomenduojamos pasyvios padėtys, skausmą mažinantys vaistai.
Konsultacijos metu kineziterapeutas ne tik susipažįsta su paciento ligų istorija, skausmo priežastimis bei jų dinamika, bet ir atlieka judamojo aparato ištyrimą atsiradusio sutrikimo priežasčiai nustatyti. Šiam tikslui pasiekti, naudojami įvairūs funkciniai (neurologiniai, ortopediniai, biomechaniniai) testai, sudaryti iš specialiųjų judesių, kartotinių apkrovų, pasyvių padėčių. Atlikdamas specialius judesius pacientas prašomas išlaikyti tam tikras padėtis bei išbandyti tam tikrus judesius, kurie padeda išaiškinti silpnąsias paciento kūno grandis. Šių grandžių identifikavimas atskleidžia ne tik išvaržos sukeltus sutrikimus, bet ir jos atsiradimo priežastis.
Kur kreiptis dėl stuburo išvaržos?
Išvaržų gydymą siūlančių sveikatos priežiūros įstaigų pasiūla iš ties didelė. Žmogui belieka rinktis atsižvelgiant į kainos santykį, vietos, specialisto žinomumo, kvalifikacijos ar artimųjų rekomendacijų kriterijus. Gydant stuburo išvaržą svarbu aklai nepasikliauti pažadais, jog viskas išsprendžiama greitai ir be didelių pastangų. Tai daug priklausys ne tik nuo išvaržos parametrų, žmogaus biomechanikos, bet ir nuo paciento motyvacijos. Juk ir laikantis dietos vienos dienos badavimas rezultato neduoda – privalu laikytis sistemingo plano rezultatui pasiekti. Dar konsultacijos metu pacientas turi būti išsamiai supažindintas su esama situacija bei gydymo strategijos galimybėmis. Taip pat vertėtų pamiršti klaidingą teiginį, jog stuburo išvarža išgydoma masažais – masažo technika mažina įtampą, atpalaiduoja bei paruošia raumenis tolimesnėms kineziterapijos procedūroms, bet tikrai nepanaikina stuburo išvaržos. Viskas turi būti paremta griaučių ir raumenų sistemos lavinimu tikslingais specialiaisiais judesiais, paskirtais kiekvienam individualiai tik po išsamaus biomechanikos ištyrimo.